دنیای ساختگی من

شاید برای شما هم پیش بیاد


About my Blogسلام. من پانته آ هستم، 14 سالمه در مدرسه ی فرزانگان ناجیه ی دوی کرمان درس میخونم. خوشحال می شم که در هر زمینه ای نظر بدین! سؤال هاتون رو هم با جون و دل جواب می دم. من سعی می کنم که بیشتر در رابطه با ریاضی پست بذارم اما کل ابن وب مختص به ریاضی نیست.
امیدوارم که از وبلاگ من لذت ببرید


Contact


Tags


R.chive× چهارشنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۱ × × 19:37 ×


تناقض با یکی از گزاره‌هایِ همان نظریه‌ای باشد که پارادوکس در آن پدید آمده این امر یک ضعفِ جدی برایِ آن نظریه محسوب شده و آن را بی‌اعتبار می‌کند. اما پارادوکس‌هایِ بسیاری وجود دارند که نه با دستگاهِ نظری‌ای که از آن پدید آمده‌اند، بلکه با باورِ عمومیِ ما در تناقض اند. برایِ این قبیل «پارادوکس»ها در واقع این نامِ دقیقی نیست.

پارادوکس در منطق به حکم یا احکامی ظاهرا صحیح گفته می‌شود که منجر به تناقض می‌شوند یا با شهود مطابقت نمی‌یابند. در عین حال به جملات متناقض و حتی مخالف که یک حقیقت واحد را بیان می‌کنند نیز پارادوکس می‌گویند.

با دقت در پارادوکس‌ها معمولاً مشخص می‌شود که یا از ابتدا تناقضی در مسئله وجود نداشته یا جوابی که در نگاه اول حیرت انگیز می‌نموده مشکل و تناقضی ندارد و یا اینکه فرضیات استفاده شده اصولا صحیح نبوده یا در کنار هم ناصحیح هستند.

شناخت این ابهام‌ها و حل کردن پارادوکس‌ها باعث پیشرفت‌های بسیاری در علوم تجربی، ریاضیات و فلسفه گشته است. هرچند که هنوز پارادوکس‌های بسیاری چون دارای جواب پذیرفته شده‌ای نیستند.

منبع: ویکی پدیا

بچه ها، پارادوکس انواع گوناگونی داره:

۱. پارادوکس حقیقی                      ۲. پاراد.کس مجازی

۳. پارادوکس خود نا توصیف              ۴. پارادوکس دروغگو

۵. پارادوکس تپه ی شن                  ۶. پارادوکس دوقلو در نسبیت خاص

۷. پارادوکس التزام مادی                 ۸. تناقض

۹. تناقض جصحیح

بعد از این که پارادوکس رو فهمیدید، براتون همشون رو توضیح می دم. در ضمن ننظر فراموش نشه!
by:پانته آ Cat's:Tags: